Čo sú to vlastne naozaj kryptomeny a ako (ne)fungujú? Poskytnem Vám úplne iný a podstatne realistickejší a z technického hľadiska detailnejší, ale aj temnejší princíp kryptomien.
“Ťažba” kryptomien, tak ako to mnohí laicky volajú, nie je vo svojej podstate žiadnou ťažbou, jedná sa o predaj svojho výpočtového výkonu neznámemu (anonymnému) kupcovi, ktorý Vám ešte diktuje svoju cenu, s ktorou vy nič nespravíte.
Paradoxom je, že napríklad herné štúdio Ubisoft to vďaka programátorom pochopilo veľmi rýchlo a začalo využívať obrátený princíp kryptomien, založením platformy Ubisoft+ streamujú oni Vám za mesačný poplatok ich výpočtový výkon, aby človek bez herného PC mohol hrať najnovšie hry. Toto je samozrejme úplne v poriadku, je to čestný a spravodlivý spôsob obchodovania, viete komu a za čo platíte, rovnako ako oni vedia komu, koľko a na čo predávajú zo svojho výpočtového výkonu.
Takže vlastne pri kryptomenách predávate za digitálnu menu svoj výpočtový výkon a ani pri tom netušíte komu a ani na čo bude využitý. Keďže aj majiteľ alebo majitelia najsilnejšej kryptomeny, zvanej bitcoin, sú do teraz neznámi, resp. známy je len pseudonym. A samozrejme celé je to šifrované teda utajené, aj to kto a koľko má kryptomien a na čo ich použije. Veľmi nápadne to pripomína praktiky čierneho trhu s bielym mäsom, drogami, zbraňami a podobne. Určite to nie je normálny a čestný spôsob obchodovania. Tieto digitálne obchodné ťahy pripomínajú kriminálne praktiky zločincov. Pokojne za kryptomenami ako aj bitcoinom môže byť nejaká teroristická organizácia, ktorej hlúpe a nevedomé obyvateľstvo masovo streamuje svoj výpočtový výkon za pár drobných a oni ho používajú na zostrojenie zbraní. Číňania to veľmi rýchlo pochopili a práve aj z týchto (ne)bezpečnostných dôvodov kryptomeny zakázali.
Bude ich Európa nasledovať alebo bude riskovať doslovne kúpu vlastného zániku?
Risk nie je zisk. A obzvlášť nie takýto.
Zdravím, názor zaujímavý, ale odporúčam si... ...
Skôr to Číňania zakazali pretože sami mali... ...
Celá debata | RSS tejto debaty